Czyszczenie zamszu i nubuku

Jak czyścić buty oraz odzież wykonane z zamszu i nubuku?

 

Skóry szorstkie (zamszowe i nubukowe) to wyjątkowo piękne, ale i delikatne materiały. W sposób szczególny zatem trzeba o nie dbać. Polecane produkty do czyszczenia i pielęgnacji zamszu oraz nubuku mogą być stosowane nie tylko do obuwia, ale i do odzieży, toreb, rękawiczek i innych akcesoriów wykonanych ze skór szorstkich.
Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe.

Zamsz
 jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry – mizdra). Charakteryzuje się strukturą „meszku” o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).

Nubuk jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).
Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć – dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.

Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga – podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry.

Bywa, iż producent obuwia nubuck pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuck przypomina skóry licowe).

Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

SZCZOTKOWANIE:
Aby zachować zamsz i nubuk w dobrej kondycji konieczne jest systematyczne szczotkowanie tych skór. Należy pamiętać, by robić to delikatnie zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Błoto ze skór szorstkich należy usuwać po wyschnięciu. Nie każda szczotka nadaje się do czyszczenia skór szorstkich do tego celu używamy specjalnych szczotek do zamszu i nubuku.
CZYSZCZENIE:
Delikatne skóry zamszowe i nubukowe są bardzo podatne na zaplamienia. Pierwotnie piękne, stosunkowo szybko absorbują brud i wilgoć, tracąc swój blask.
Jednym ze sposobów usunięcia miejscowych zabrudzeń jest użycie Gumy lub Bloku do czyszczenia skór szorstkich.

Małych rozmiarów produkt, wygodny w użyciu o dużej mocy czyszczenia. Używane na podobnej zasadzie jak gumka do zmazywania ołówka. Gumy należy używać delikatnie, z wyczuciem pocierając, by usunąć zabrudzenie, nie uszkadzając jednocześnie skóry. Produkt, który praktycznie się nie zużywa. Wystarczy kupić raz i nie zgubić 🙂
Jednym z najistotniejszych produktów w procesie czyszczenia zamszu i nubuku jest jednak Odplamiacz Saphir, „mistrz” wśród produktów w swojej klasie. Unikalna formuła płynu pozwala na głębokie czyszczenie różnego rodzaju plam i przebarwień oraz odzyskanie, wydobycie oryginalnego koloru czyszczonych materiałów i skór.

RENOWACJA / ODNOWA KOLORU:
W trakcie eksploatacji, obuwie narażone na działanie warunków atmosferycznych może w naturalny sposób stracić swój pierwotny kolor i blask. Zamsz i nubuk poddany działaniu słońca, światła ma tendencje do płowienia. Warto o tym pomyśleć decydując o miejscu przechowywania zamszowych ubrań czy butów. Aby przywrócić właściwy wygląd naszym butom stosujemy preparaty ro renowacji i odnowy koloru.

IMPREGNACJA:

Wodoodporne impregnaty jak najbardziej tak. Tego typu skóra nie lubi wilgoci, jej nadmiar sprzyja rozwojowi pleśni. Profilaktyka przede wszystkim. Zamsz i nubuk warto zabezpieczyć przed plamami oraz wilgocią – również przed pierwszym użyciem obuwia. Przemoczone buty „ubrane” w prawidła lub wypchane papierem suszyć z daleka od źródeł ciepła w temperaturze pokojowej. Do zabezpieczenia skór przed wilgocią, błotem, zabrudzeniami …polecamy duży wybór wodoodpornych impregnatów w sprayu.

źródło: Don Mendo
http://donmendo-es.blogspot.com
©2011 by Aibo Krkic